ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΣΑΙΤΟΥΡΙΑΝΩΝ ΕΠΙ ΓΕΡΜΑΝΟΚΑΤΟΧΗΣ

Ανακοινώσεις που αφορούν στο χωριό και τους κατοίκους του.

ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΣΑΙΤΟΥΡΙΑΝΩΝ ΕΠΙ ΓΕΡΜΑΝΟΚΑΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ » 07 Νοέμ 2009, 02:30

ΗΛΙΑΚΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΤΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
Αναφερομαι στον αδερφό του παππού μου, από την πλευρά της μητέρας μου, Ηλιάκη Σπυρίδωνα, που η φωτογραφία που ειναι στο αλμπουμ, εχει τραβηχτει πιθανότατα στην Φορτέτζα.

Αναφέρεται, από τον αειμνηστο Μαρκο Πολιουδακη, η εκδοχή ότι ο Ηλιάκης έπεσε θύμα προδοσίας, πράγμα πολύ πιθανό, καθώς και το Δυτικό Ρέθυμνο, δυστυχώς, δεν ξέφυγε από την ύπαρξη των ολίγων, ευτυχώς, Ιούδων.

Υπάρχει, όμως και η τραγικη ιστορια, της προγιαγιάς μου Ευανθίας, το γένος Βουγιουκαλάκη, η οποία, φέροντας το βάρος στη συνείδηση της, από την άθελη απώλεια του γιου της, ισχυριζόταν, μέχρι τον θάνατο της, κατά την μαρτυρία της μητέρας μου Αφροδίτης, ότι ένας Εγγλέζος ήταν αυτός που ζήτησε την ταυτότητα του γιου της, προκειμένου να καλυφθεί από τους Γερμανούς. Και πραγματι εμοιαζε με Αγγλο.

Ο προπάππους μου Εμμανουήλ, ο Ηλιομανωλης, κατέβαλε προσπάθειες για την απελευθέρωση του θείου μου Σπύρου. Αναμενόταν απελευθέρωση των κρατουμένων, όταν πραγματοποιήθηκε απόδραση μερικών από αυτούς και τότε σε αντίποινα και επειδη δεν ανεφεραν την αποδραση, εκτελέστηκαν και οι υπόλοιποι, ανάμεσα τους και ο Σπύρος.

Την περιοδο της Κατοχης εκτελεστηκε και ο Γιαννης Βασιλακης επισης Σαιτουριανος
ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 06 Ιαν 2008, 18:44

Επιστροφή στο Νέα του χωριού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron