ΤΟ ΚΟΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ…

Ιστορίες από τα παλιά χρόνια.

ΤΟ ΚΟΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ…

Δημοσίευσηαπό vangelisk » 14 Ιαν 2014, 19:25

Το Ελ Αλαμέιν είναι πόλη της Βόρειας Αιγύπτου στα παράλια της Μεσογείου. Το Ελ Αλαμέιν διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου καθώς στην περιοχή έλαβαν χώρα δύο εκτεταμένες μάχες, το καλοκαίρι του 1942, μεταξύ συμμαχικών και γερμανικών στρατευμάτων.

Στις μάχες του Ελ Αλαμέιν, με το πλευρό των συμμαχικών δυνάμεων, πολέμησε και ο χωριανός μας ο Γιάννης ο Βαρδάκης, ο επονομαζόμενος Βρέντζος ή Καυκάς.

Ο Γιάννης κατάφερε να γυρίσει ζωντανός στο χωριό μας και μεταξύ των ιστοριών που διηγιότανε ήταν και η παρακάτω:

- Όντε ήμουνα, παιδί μου, στην Αφρική, εβρέθηκενε δικός μας άθρωπος και μου λέει, κάτσε επαέ, μη γιαήρεις οπίσω! Σκάψε, σκάψε με τα χέρια σου στην άμμο να βρεις χρυσάφι! Μα το κουτό μου το κεφάλι, παιδί μου, το κουτό μου το κεφάλι, δεν με άφηκενε και γύρισα οπίσω!

Τώρα, πως θα μπορούσε να μείνει ο Γιάννης στην Αίγυπτο, αφού είχε πάει οργανωμένα, σαν στρατιώτης, πόσο εύκολο ήτανε να βρει το χρυσάφι που δεν το βρίσκουνε οι Αιγύπτιοι, είναι μερικά ερωτήματα που θα μείνουν για πάντα αναπάντητα…
vangelisk
 
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: 24 Αύγ 2007, 12:26
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Επιστροφή στο Ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron