ΗΝΤΑ ΩΡΑ ΠΟΡΙΖΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ;

Ιστορίες από τα παλιά χρόνια.

ΗΝΤΑ ΩΡΑ ΠΟΡΙΖΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ;

Δημοσίευσηαπό vangelisk » 01 Μάιος 2016, 07:48

Το κυρίαρχο θέμα και μείζον ερώτημα των καφενειακών συζητήσεων στο χωριό μας κατά τη διάρκεια της Μεγαλοβδομάδας, διαχρονικά, ήταν:

Ποια ώρα τελειώνει η Λειτουργία της Ανάστασης ή πιο απλά, πότε πορίζει ο παπάς από την εκκλησία το Πάσχα.

Οι απαντήσεις έδιναν κι έπαιρναν, άλλες σωστές κι άλλες λανθασμένες. Όμως, τη σωστότερη, χαρακτηριστικότερη και αναλυτικότατη απάντηση την έδινε ο Ηλίας, ο οποίος επί σειρά ετών διετέλεσε επίτροπος στην εκκλησία:

Αφού, λοιπόν, έπαιρνε το ύφος που αναλογούσε στην ιερότητα, σοβαρότητα και σπουδαιότητα του ερωτήματος, απαντούσε:

- Εγώ θα σας σε πω. Εγώ το θυμούμαι καλά. Το ‘χω παρατηρήσει. Δώστε βάση. Άκου Βασίλη. Αυτός θα μπει τσι δεκάμισι με έντεκα παρά τέταρτο. Τσι δώδεκα παρά τέταρτο θα πει το «Δεύτε λάβετε φως». Τσι δώδεκα θα πει το «Χριστός Ανέστη». Από κεια κι ύστερα απομένουνε δυο, δυο γ@μημένες ώρες. Και τσι θωρείς ούλους και μόλις πει ο παπάς το «Χριστός Ανέστη», γλακούνε να φύγουνε να πάνε στα σπίτια ντωνε να φάνε. Κι απομένει ο παπάς, ο ψάλτης, εγώ κι αυτοί που θα μεταλάβουνε. Κάτσετε, μωρέ, κακομοίρηδες, να τελειώσει η λειτουργία κι ύστερα αμέτε να φάτε…
vangelisk
 
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: 24 Αύγ 2007, 12:26
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Επιστροφή στο Ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron