ΤΟ ΤΑΞΙΜΟ

Η παράδοση του χωριού μας.

ΤΟ ΤΑΞΙΜΟ

Δημοσίευσηαπό vangelisk » 21 Οκτ 2007, 09:32

Αν θέλαμε να δώσουμε το ορισμό του ταξίματος, θα μπορούσαμε να πούμε ότι τάξιμο είναι η επίκληση της βοήθειας του Θείου ή ενός Αγίου έναντι κάποιου «ανταλλάγματος», μιας «αντιπαροχής».

Οι κάτοικοι του χωριού μας, όπως άλλωστε και όλοι οι Χριστιανοί, έκαναν και κάνουν ταξίματα για λόγους υγείας δικούς τους, αγαπημένων τους προσώπων, αλλά και ζώων τους.

Το μεγαλύτερο ομαδικό τάξιμο όλων των κτηνοτρόφων του χωριού μας είναι αυτό του Αγίου Γεωργίου. Όλο το γάλα που παράγουν τα αιγοπρόβατα του χωριού την προηγούμενη ημέρα της γιορτής του Αγίου προσφέρεται στη Χάρη του προσκειμένου να «βλέπει», να προστατεύει τα κοπάδια, τα κουράδια, όπως τα λέμε.

Οι εκκλησίες Αγίων που θεωρούνται θαυματουργές και προτιμούνται από τους χωριανούς μας για τα ταξίματά τους είναι κυρίως:

- Η Παναγία στο Περαχώρι (Γέννησης Θεοτόκου),
- Ο Αϊ Γιώργης
- Ο Χριστός (Μεταμόρφωσης Χριστού)

Εκκλησία, εκτός χωριού που θεωρείται θαυματουργή και προτιμούνταν ιδιαιτέρα στο παρελθόν από τους χωριανούς μας, είναι η Παναγία η Μυριοκεφαλίτισα (εκκλησία Γέννησης Θεοτόκου στο χωριό Μυριοκέφαλα).

Το «αντάλλαγμα» του τάξιματος συνήθως ήτανε και είναι:

- Να έρθω στη Χάρη Σου,
- Να έρχομαι κάθε χρόνο, μέχρι να μπορώ, στη Χάρη Σου,
- Να ανάψω ένα κερί στη Χάρη Σου,
- Να ανάψω μια λαμπάδα ίσαμε το μπόι μου στη Χάρη Σου,
- Να έρθω με τα πόδια στη Χάρη Σου,
- Να έρθω γονατιστός στη Χάρη Σου,
- Να φέρω ή να φέρνω, μέχρι να μπορώ, άρτο στη Χάρη Σου,
- Να νηστέψω και να μεταλάβω στη Χάρη Σου,
- Να φέρω ένα χρυσαφικό στη Χάρη σου,
- Να φέρω στη Χάρη Σου ασημένιο το μέρος του σώματος που ζητώ να μου γιατρέψεις,
- Να φέρω ζωντανό ένα κουνέλι ή ένα ρίφι κλπ στη Χάρη Σου,
- Να φέρω ψημένο ένα αρνί κλπ. στη Χάρη Σου,
- Να διακονιστώ από το φτωχότερο του χωριού για να έρθω και να ανάψω ένα κερί στη Χάρη Σου,
- Να βαφτίσω το παιδί μου στη Χάρη Σου,
- Να βαφτίσω το παιδί μου στη Χάρη σου με το όνομά Σου,
- Να φέρω το παιδί μου στη Χάρη Σου, να το βαφτίσω με το Όνομά Σου και να το βαφτίσει ο πρώτος τυχόντας.
- Να κτίσω μια εκκλησία στη Χάρη Σου,
- Να κτίσω ένα Εικονοστάσι στη Χάρη Σου,
- Να επισκευάσω την Εκκλησία στη Χάρη Σου,
- Να κάμω μια Εικόνα στη Χάρη Σου,
- Να κάμω ένα καντήλι στη Χάρη Σου.

Ο χρόνος μέσα στον οποίο υποχρεούται κάποιος να υλοποιήσει το τάξιμό του είναι σαράντα χρόνια.

- Σαράντα χρόνια περιμένει, λέγανε, ο Άγιος. Μετά τα σαράντα χρόνια τιμωρεί όποιον δεν κάνει το τάξιμό του.
vangelisk
 
Δημοσιεύσεις: 608
Εγγραφή: 24 Αύγ 2007, 12:26
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Επιστροφή στο Ήθη και έθιμα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron