ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ

Η παράδοση του χωριού μας.

ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό vangelisk » 10 Δεκ 2008, 21:03

- Θέλεις να κάνομε τα δανεικά στο χωράφι;

Αυτή η φράση έχει πολλά χρόνια να ακουστεί στο χωριό μας, ενώ παλιά ήτανε πολύ συνηθισμένη.

Με τη φράση «θέλεις να κάνομε τα δανεικά» δεν εννοούσαν «θέλεις να μου δώσεις δανεικά χρήματα» για τον απλούστατο λόγο ότι τα χρήματα ήταν δυσεύρετα.

Στις εποχές τις δύσκολες με τους λιγοστούς οικονομικούς πόρους η αλληλοβοήθεια και αλληλοϋποστήριξη ήτανε απολύτως αναγκαίες για την επιβίωση των ανθρώπων.

Τα «δανεικά», λοιπόν, ήταν μια άτυπη συμφωνία μεταξύ δυο ανθρώπων με την οποία αναλάμβαναν την υποχρέωση να βοηθήσει ο ένας τον άλλον για ίσο αριθμό ημερών στην ίδια ή σε άλλη αγροτική εργασία.

Έτσι, η φράση «θέλεις να κάνομε τα δανεικά στο χωράφι» σημαίνει «θέλεις να μου βοηθήσεις να οργώσω το χωράφι μου και όσες μέρες μου βοηθήσεις άλλες τόσες θα σου βοηθήσω κι εγώ να οργώσεις το δικό σου χωράφι ή να κάνεις κάποια άλλη αγροτική εργασία για την οποία χρειάζεσαι βοήθεια».

Τέλος, η φράση «χρωστώ στον τάδε μια μέρα δανεικά» σημαίνει ότι «ο τάδε μου έχει βοηθήσει σε κάποια αγροτική εργασία και του χρωστώ κι εγώ βοήθεια για μια μέρα σε αγροτική εργασία».
vangelisk
 
Δημοσιεύσεις: 608
Εγγραφή: 24 Αύγ 2007, 12:26
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Επιστροφή στο Ήθη και έθιμα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron